Pomoc żywnościowa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 (PO PŻ)
Na podstawie jakich przepisów przyznaje się pomoc?
Pomoc przyznaje się na podstawie art. 33 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Komu może być przyznana pomoc?
Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 specustawy i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W jaki sposób i gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy?
Obywatel Ukrainy może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce pobytu, w celu otrzymania skierowania - załącznik nr 5 do Wytycznych IZ-1 po odbiór żywności do jednej z organizacji partnerskich prowadzących dystrybucję żywności w ramach Podprogramu 2021 PO PŻ. Są to organizacje pozarządowe sieci: Caritas Polska, Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Polskiego Czerwonego Krzyża lub Kościoła Starokatolickiego lub też OPS, które pełnią funkcję lokalnej organizacji partnerskiej i prowadzą wydawanie żywności bezpośrednio osobom potrzebującym.
W jakim trybie i na jakich zasadach przyznaje się pomoc?
Pomoc w formie paczek żywnościowych lub posiłków przyznaje się, na podstawie złożenia przez osobę potrzebującą oświadczenia o wysokości dochodu, na podstawie którego ośrodek pomocy społecznej wydaje skierowanie - załącznik nr 5 do Wytycznych IZ2 - do konkretnego punktu wydawania żywności danej organizacji partnerskiej, do której należy się zgłosić w celu otrzymania wsparcia.
Pomoc żywnością można otrzymać również bezpośrednio w siedzibie organizacji partnerskiej na podstawie wypełnionego załącznika nr 63 do Wytycznych IZ , złożonego w siedzibie tej organizacji.